Filtra
Çmimi
500.00ALL 8,000.00ALL
Fshih filtrat shtesë
 
Dyqane
 

Tekste (57 Produkte)

Standard Dhe Neostandard
Asnjë vlerësim

Mjaft probleme aktuale të Kodit Standart kanë ardhur si rezultat i ndërprerjes së bashkëveprimit tërntij me bazën historike të shqipes së kultivuar, ndërsa lidhur me Gjuhën Letrare, problemi i vërtetë i saj ... Lexo më shumë

from 700.00ALL
at 1 stores
Shumësi i Singularizuar Në Gjuhën Shqipe
Asnjë vlerësim

Kur merr e lexon këtë libër duket sikur po lexon një “histori detektivësh” përmbi fjalët e shqipes. Autori hulumton aty dukurinë e singularizimit të shumësit, dukuri gramatikore mjaft e shpeshtë e gjuhës ... Lexo më shumë

from 1,000.00ALL
at 1 stores
Shqipja Totalitare
Asnjë vlerësim

Gjysmë shekulli regjim totalitar në Shqipëri la gjurmë të thella në ligjërimin publik. Shkolla, publicistika, mediat, botimet, letërsia dhe artet, e sidomos ligjërimi politik, luajtën rol të gj... Lexo më shumë

from 700.00ALL
at 1 stores
Shqipja ne Kapercyell (Buzuku)
Asnjë vlerësim

Shpesh thuhet se shqipes së sotme i është mpakur melodia; mirëpo veç këtij problemi estetik, ka rëndësi të kuptohet fakti se tëhuajësimi apo vrazhdësia kanë përcaktuar deri diku dhe refraktarizimin e mjeteve ... Lexo më shumë

from 650.00ALL
at 1 stores
Alfabet zanor English
Asnjë vlerësim

Me larmishmëri ngjyrash, figurash të përshtatshme për moshën, me efekte tingujsh shprehës dhe tërheqës, fëmija jo vetëm mëson, por edhe argëtohet..... Lexo më shumë

from 1,500.00ALL
at 1 stores
Alfabet zanor Shqip
Asnjë vlerësim

Për fëmijët e vegjel vjen me zë alfabeti i gjuhës shqipe. Rekomandohet per grupmosha 3-6 vjec.

from 2,000.00ALL
at 1 stores
Pica & Fokace
Asnjë vlerësim

40 receta të zgjedhura nga Academia Barilla për të përgatitur pica dhe fokaçe të shijshme, nga tradita origjinale italiane: nga klasiket që tashmë janë të famshme në gjithë botën deri tek ato më fantast... Lexo më shumë

from 700.00ALL
at 1 stores
222 Receta të thjeshta Kuzhina Italiane
Asnjë vlerësim

Një libër kuzhine për të gjithë. Për admiruesit pasionantë të artit të kulinarisë, por edhe për fillestarët që duan të ushqehen mirë dhe të zbulojnë magjinë e gatimit, përmes recetave të thjes... Lexo më shumë

from 2,500.00ALL
at 1 stores
Të ëmblat ëmbëlsira
Asnjë vlerësim

Ëmbëlsirat, të ëmblat, shumëngjyrëshet, aromëndjellëset… tundimi që falet e dëshirohet prej të gjithëve. Por jo të gjithë kanë lindur pastiçier… E nëse nuk keni lindur e tillë, provën e parë... Lexo më shumë

from 3,000.00ALL
at 1 stores
Kuzhina Italiane (Receta të zgjedhura)
Asnjë vlerësim

Kuzhina italiane, plot finesë, shumëaromshe, vjen për lexuesit me recetat më të mira klasike, në një libër ku gjenia dhe arti i të ushqyerit mirë gërshetohen me luksin dhe cilësinë e një botimi unik.... Lexo më shumë

from 3,000.00ALL
at 1 stores
Piktura Italiane, Mjeshtrit dhe Kryeveprat e të Gjithë Kohërave
Asnjë vlerësim

Libri sjell një përmbledhje unike dhe gjithëpërfshirëse të mjeshtrave dhe veprave më të spikatura italiane. Një libër i denjë për librarinë e çdo artëdashësi të pikturës në përgjithësi dhe kulturës italiane n... Lexo më shumë

from 3,500.00ALL
at 1 stores
Nji Studim Analitik (Gjuha e Frang Bardhit dhe shqipja moderne)
Asnjë vlerësim

Gjuha e Frang Bardhit dhe Shqipja Moderne Për Mustafa Krujën objekti dhe metoda e punës u diktuan drejtpërdrejt nga gjendja konkrete e gjuhës shqipe dhe nga kultura e saj shkrimore. Për shqipen kishte rëndësi jetike të ri... Lexo më shumë

from 900.00ALL
at 1 stores
Ne Boten e Arberesheve Te Italise
Asnjë vlerësim

Fillimet e studimeve të tij Çabej i nisi me botën e arbëreshëve të Italisë, në vitin 1932, kur punoi temën e doktoratës, me titull “Italoalbanische Studien” (Studime italoshqiptare), të cilën e mbrojti në Universi... Lexo më shumë

from 850.00ALL
at 1 stores
Motive Shqiptare - Motifs Albanais
Asnjë vlerësim

Autori: France Ambassade (Albania) Shtëpia botuese: Cabej Viti i publikimit: 1996 Numri i faqeve: 24

from 500.00ALL
at 1 stores
Mjeshtrat e Monumenteve Muzikore
Asnjë vlerësim

Si lindi e si u zhvillua muzika në rrjedhën e kohës, si u përpunua e u përsos ajo deri sa arriti kulmet e stërhollimit, si lindi opera, simfonia? Si jetuan e punuan kompozitorët e mëdhenj: Bethoveni, Mozarti, Ver... Lexo më shumë

from 650.00ALL
at 1 stores
Meshari i Gjon Buzukut
Asnjë vlerësim

Meshari është libri më i vjetër i botuar dhe përkthimi i parë liturgjik në gjuhën shqipe, botuar më 1555. Libri u përkthye nga prifti Gjon Buzuku në vitet 1554-1555 nga italishtja e latinishtja, dhe ka qenë i destinu... Lexo më shumë

from 8,000.00ALL
at 1 stores
Kafe me mjeshtrin
Asnjë vlerësim

Dr. Bledar Kurti është këshilltar dhe analist politik, akademik, lektor universiteti, publicist politik dhe studiues i historisë botërore dhe marrëdhënieve ndërkombëtare. Ka lindur në Durrës më 7 gusht 1977. ... Lexo më shumë

from 500.00ALL
at 1 stores
Shqipëria në Art
Asnjë vlerësim

Shqipëria në Art- nga Ferid Hudhri

from 4,500.00ALL
at 1 stores
Hyrje Ne Indoeuropianistike
Asnjë vlerësim

Ky libër është përmbledhja e leksioneve të folura, po kurrë të shkruara, mbajtur nga Eqrem Çabej në vitet shkollore 1971-1973 në Universitetin e Prishtinës për studentët e ciklit pasuniversitar. Këto leksione u pat... Lexo më shumë

from 800.00ALL
at 1 stores
Hyrje Ne Historine E Gjuhes Shqipe
Asnjë vlerësim

Po t’i hedhim një vështrim historisë së gjuhës shqipe, dy gjëra të kundërta na bien në sy në këtë lëmë: më një anë një gjuhë e dëshmuar me shkrim mjaft vonë, më anë tjetër një popull i lashtë, a... Lexo më shumë

from 800.00ALL
at 1 stores