Filtra
Dyqane
 

Tregime & Novela (36 Produkte)

Gra të vështira
Asnjë vlerësim

Libri Gra të vështira tregon për jetë stërmunduese, dashuri të zjarrta dhe marrëdhënie të pazakonta dhe problematike. Gratë në këto histori jetojnë në mes të privilegjeve dhe të varfërisë, gjenden në marte... Lexo më shumë

from 800.00ALL
at 1 stores
Përralla Shqiptare 100+1 Natë, Libri i Dyte
Asnjë vlerësim

Në këtë vëllim të dytë të përmbledhjes “Përralla shqiptare 100+1 natë”, magjia e pasurisë folklorike shqiptare, vazhdon... “Hysen Begu dhe xhindesha”, “Qerosi që vrau kuçedrën”, “Djali, shkabonja dhe e ... Lexo më shumë

from 0.00ALL
at 0 stores
Perralla Shqiptare 100+1 Nate, Libri I Pare
Asnjë vlerësim

Ishte mos na ishte, na ishte njëherë... E kush nuk do të tundohej nga këtofjalë magjike që na kanë ftuar në botën e përrallave në fëmijërinë tonë dhe që na ftojnë sërish, duke na premtuar të njëjtën ma... Lexo më shumë

from 0.00ALL
at 0 stores
1001 NETE 4
Asnjë vlerësim

Një Mijë e Një Net është një koleksion historish dhe tregimesh popullore të Lindjes së Mesme dhe të Azisë Jugore Ato u përmblodhën për herë të parë ne formën e shkruar gjatë Epokës së Artë Islamike. Koleksioni... Lexo më shumë

from 0.00ALL
at 0 stores
1001 NETE 3
Asnjë vlerësim

Vëllimi i tretë përmban përrallat: Aladini dhe llampa magjike, Ago Aliu, tregtari nga Bagdati, Kali Magjik, Princ Ahmedi dhe perria Pari-Banu dhe Dy motrat ziliqare.... Lexo më shumë

from 0.00ALL
at 0 stores
1001 NETE 2
Asnjë vlerësim

Vëllimi i dytë përmban përrallat: Ali Babai dhe dyzet hajdutët, Tri mollët, Gruaja e masakruar dhe djaloshi, Nuredin Aliu dhe Badredin Hasani. Kurrizoja i vogël, Historia që rrëfeu rrobaqepësi, Historia e berberit dhe ... Lexo më shumë

from 0.00ALL
at 0 stores
1001 NETE 1
Asnjë vlerësim

Një Mijë e Një Net është një koleksion historish dhe tregimesh popullore të Lindjes së Mesme dhe të Azisë Jugore Ato u përmblodhën për herë të parë ne formën e shkruar gjatë Epokës së Artë Islamike. Koleksioni... Lexo më shumë

from 0.00ALL
at 0 stores
Letër Dylqinjës
Asnjë vlerësim

Një ftesë për një lexim ndryshe të letërsisë. Libri i Agim Baçit, i njohur si gazetar, kritik por dhe si tregimtar e novelist, vjen me 18 letra drejtuar personazheve të përbotshme të letërsisë, si Don Kishotit, ... Lexo më shumë

from 0.00ALL
at 0 stores
Mbreti Lir I Stepes
Asnjë vlerësim

Turgenievi e shkroi këtë novelë në vitin 1870. Këtu, ashtu si dhe në krijimet e mëparshme, ai ka shfrytëzuar kujtimet e fëmijërisë dhe të rinisë së hershme. Ngjarjet kryesore të novelës shtj... Lexo më shumë

from 0.00ALL
at 0 stores
Plaku dhe deti
Asnjë vlerësim

“Plaku dhe deti” është një tregim që flet për forcën dhe dinjitetin e shpirtit të njeriut. Plaku i detit na tregon se arriti atë që nuk e kishte bërë tjetërkush dhe nuk ka rëndësi se nuk e solli edhe mishin e pes... Lexo më shumë

from 0.00ALL
at 0 stores
Shalli i Zi
Asnjë vlerësim

Këto tregime, pjesë e përmbledhjes "Novela për një vit", u shkruan ndërmjet viteve 1894-1920. Ato janë një radiografi e pamëshirshme e marrëdhënieve njerëzore, arsye për të cilën mbeten kaq aktuale edhe sot. Të a... Lexo më shumë

from 0.00ALL
at 0 stores
Novela Për Një Vit I - Jeta Lakuriq
Asnjë vlerësim

Emri i Pirandellos, fitues i Çmimit Nobel për letërsi në vitin 1934, është tashmë i njohur për lexuesin shqiptar, sidoqë jo aq sa duhet e sa e meriton ky shkrimtar i madh. Romancier, novelist e dramaturg i shquar ... Lexo më shumë

from 0.00ALL
at 0 stores
Nje Varr Per Boris Davidoviçin
Asnjë vlerësim

Duke u nisur nga fati i dhimbshëm i të atit të zhdukur në kampet naziste, Kish eksploron fatet njerëzore, të errëta e misterioze, gjatë një epoke të specializuar në zhdukjen pa lënë gjurmë të njerëzve. P�... Lexo më shumë

from 0.00ALL
at 0 stores
Na Ishte Njëherë
Asnjë vlerësim

Përrallat e Vëllezërve Grimm janë shndërruar në përkufizimin e letërsisë klasike për fëmijë. Të mbledhura prej Vëllezërve Grimm e të botuara për herë të parë më 1812, këto përralla janë bërë... Lexo më shumë

from 0.00ALL
at 0 stores
Flutura Mes Gjinjve
Asnjë vlerësim

Tatuazhi i profilit të fluturës japoneze mes gjinjve të një gruaje të bukur fsheh plot mistere erotike. Një dashuri e fajshme trondit nga themelet besimin te vetë dashuria. Emri i gruas që marrosi Servantesin dhe u bë... Lexo më shumë

from 0.00ALL
at 0 stores
Hakmarrja E Kazanoves
Asnjë vlerësim

Një ekspeditë historianësh të lashtësisë përndjekin misterin më të madh të jetës së Kazanovës, princit venecian të joshjes dhe njërit nga shkrimtarët më të mëdhenj të Rilindjes Europiane. Zbulimi i tij trondit ... Lexo më shumë

from 0.00ALL
at 0 stores
Leximi I Ndaluar Dhe Shkrimet E Fshehura
Asnjë vlerësim

Leximi i ndaluar dhe shkrimet e fshehura është përzgjedhje e sprovave, të cilat, në kolonën e saj "Guri filozofal", Mira Meksi i ka botuar në të përditshmet: "Panorama", "Shekulli" dhe "Shqip" gjatë viteve 20... Lexo më shumë

from 0.00ALL
at 0 stores
Vrasje Ne Venecia
Asnjë vlerësim

Një novelë policeske me shpirt legjende, “Vrasje në Venecia” është portretizimi thriller i aventurave fatkeqe të refugjatëve shqiptarë nëpër botë, si edhe i shqiptarofobisë.... Lexo më shumë

from 0.00ALL
at 0 stores
Pa Zemer Ne Kraharor
Asnjë vlerësim

Ne novelen "Pa zemer ne kraharor", botuar nga “Onufri” përdor serish realizmin magjik si nje mënyre te shkruari, me nje stil qe gërsheton realen me fantastiken. Heroina e novelës së shkrimtares në një ças... Lexo më shumë

from 0.00ALL
at 0 stores
Rrefej Une, Gruaja
Asnjë vlerësim

Gratë e rrëfimeve i shohim në marrëdhënie pa prapavijë, në histori pa premtime dhe pa vazhdime. Secila prej tyre ka një rezervë ndjeshmërie njerëzore, afeksioni, që në saje të rrethanave, guxi... Lexo më shumë

from 0.00ALL
at 0 stores