Filtra
Çmimi
250.00ALL 2,000.00ALL
Fshih filtrat shtesë
 
Dyqane
 

Poezi & Poema (40 Produkte)

Qiellit përkundrejt
Asnjë vlerësim

Ilir Levonja ka lindur në 12 nëntor 1968 në Lushnjë. Shkollën fillore dhe të mesmen i kreu në qytetin e tij. Ndërsa studimet e larta në Universitetin e Elbasanit, në degën Gjuhë dhe Letërsi. Prej vitit 1993 ... Lexo më shumë

from 700.00ALL
at 1 stores
Jeruzalemi I Cliruar
Asnjë vlerësim

Jeruzalemi i çliruar është një poemë epike nga poeti italian Torquato Tasso, botuar për herë të parë në vitin 1581, e cila tregon një version të mitizuar të Kryqëzatës së Parë, në të cilën, kalorësit e kri... Lexo më shumë

from 2,000.00ALL
at 1 stores
Dritë që vjen nga humnera
Asnjë vlerësim

“Dritë që vjen nga humnera” është libër ditar dhë me poezi të autores Drita Çomo. Libri është shkruar gjatë kohës kur autorja ka qenë e internuar. Fate të përmbysura, njerëz të ndarë përjetë për së gjalli... Lexo më shumë

from 700.00ALL
at 1 stores
Shkreptimë e tjetër moti
Asnjë vlerësim

Fragment nga libri Verë e njelmët Pi verë Të njelmët Në gotë Gostie Këtu. Në vreshta Qajnë qiejt E largët Të syve Të tu.... Lexo më shumë

from 1,000.00ALL
at 1 stores
Rubairat
Asnjë vlerësim

“Rubairat”, është një nga veprat poetike më të bukura të botës. Ato kanë lindur në tokën persiane, kanë jetuar në zemër të Azisë dhe kanë vdekur 800 vjet më parë. Një Rubai është sa një tog vëllime... Lexo më shumë

from 500.00ALL
at 1 stores
Vetmia nuk është më e ve
Asnjë vlerësim

Në kohën e botimit të këtij libri, autori është student i ekselencës për Master Shkencor në Columbia University, New York. Ky është libri i tij i tretë, pas vëllimit të parë me poezi "Në modernitet humb... Lexo më shumë

from 900.00ALL
at 1 stores
Kafsha apo fantazma
Asnjë vlerësim

Kafsha apo fantazma? Cila është ajo që të mban njeri? Këtë pyetje të përjetshme, ta ngulit thellë në mendje Agron Tufa në vëllimin e tij e poezi, “Kafsha apo fantazma”. Vellimi poetik na ofron një udhët... Lexo më shumë

from 700.00ALL
at 1 stores
Fabula Rasa
Asnjë vlerësim

Agron Tufa (1967) është poet, prozator, përkthyes dhe studiues; fitues i disa çmimeve letrare, mes të cilëve Pena e Argjendtë per romanin më të mire [Fabula Rasa, 2005), Çmimi iMadh Letrar Komb'etar për gjithë veprë... Lexo më shumë

from 900.00ALL
at 1 stores
Odiseja
Asnjë vlerësim

Poema homerike “Odiseja” u krijua në shekullin e 8 para Krishtit. Ajo tregon aventurat e rrezikshmë të Odisesë (Uliksit), heroit grek dhe mbretit të Itakës, në Greqinë e Perëndimore. Pas rënies së Trojë... Lexo më shumë

from 1,000.00ALL
at 1 stores
Iliada
Asnjë vlerësim

Poema homerike “Iliada”, është kronikë zhvendosjeje, në lëvizje popujsh, trupore, brutale drejt Lindjes. Ngjarjet e kësaj poeme janë të vendosura në vitin e fundit të luftës së Trojës. Konflikti legjendar për... Lexo më shumë

from 1,000.00ALL
at 1 stores
Vepra Poetike Kadare
Asnjë vlerësim

Kjo përmbledhje e zgjedhur nga vetë autori, përmban rreth 160 tituj nga poezitë dhe poemat më përfaqësuese të poezisë së tij. Janë përfshirë poezi të shkruara mbi 60 vjet më parë duke u mbyllur me poemën “Ti... Lexo më shumë

from 2,000.00ALL
at 1 stores
Princesha Argjiro
Asnjë vlerësim

Princesha Argjiro është poemë për fëmijë e shkrimtarit Ismail Kadare. Bën fjalë për flijimin e një princeshe për të mos rënë e gjallë në dorë të turqve. Sipas legjendës emri i qytetit të Gjirokast... Lexo më shumë

from 250.00ALL
at 1 stores
Pa Forme Eshte Qielli
Asnjë vlerësim

Njëqind vjershat dhe poemat në këtë përmbledhje janë gjithë ç'është më e mira në pesëdhjetë vjetët e krijimtarisë poetike të Ismail Kadaresë. Shumë prej këtyre vjershave kanë qenë bërthama të veprave t... Lexo më shumë

from 700.00ALL
at 1 stores
Takohemi Neper Lutje
Asnjë vlerësim

Nënë Tereza nuk ka shkruar poezi, por ajo ishte poete e vërtetë. Disa nga lutjet e saj, të mbledhura në këtë vëllim të vogël prej poetit Visar Zhiti, janë në të vërtetë poezi të ndjera thellë. Të thj... Lexo më shumë

from 300.00ALL
at 1 stores
Kristali
Asnjë vlerësim

“Kristal”, është pasuesi i librit poetik “Ca pika shiu ranë mbi qelq”. Këtë herë libri vjen me 60 poezi dhe poema të zgjedhura, asnjëra prej të cilave nuk përfshihet në librin e mëparshëm. Ansambli pre... Lexo më shumë

from 500.00ALL
at 1 stores
Vepra poetike
Asnjë vlerësim

“Ky lirizëm për shumë poetë mërgimtarë të letërsive të vogla, si e jona, vjen vonë, në moshë të shtyme. Ata edhe kur janë të grishun në ndoj festë popullore ose në ndoj darkë mbërrijnë vonë, gjith... Lexo më shumë

from 2,000.00ALL
at 1 stores
Rastësisht Me Dashje
Asnjë vlerësim

Poezitë e këtij vëllimi u shkruan nga autori para dhe pas burgimit politik, gjatë një periudhe njëzetvjeçare. Që nga fillimi i viteve ’70 ato fjetën për vite fshehur nëpër sirtarë, di... Lexo më shumë

from 490.00ALL
at 1 stores
Poezi
Asnjë vlerësim

Njeriu ndalet në një shej vendi në kohë, harron punën e përditës dhe rrëmon në vete për të gjetur fillin e humbun të ndjesive të veta. Ngjan kështu që mbas secilit varg të fshihet nga një grimë ngashërimi që po... Lexo më shumë

from 800.00ALL
at 1 stores
Lirika mes dy moteve
Asnjë vlerësim

Në këtë syzim, autori i kësaj përmbledhjeje lirikash nuk qëllimon t'i paraqesë vetveten lexuesve. Nga ana tjetër, poezia nuk lyp shpjegime, edhe ajo flet për veten në atë formë e strukturë që ka. Ka vetëm një... Lexo më shumë

from 800.00ALL
at 1 stores